SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

SEDAT MEMİLİ - sedatmemili@gmail.com
TANRI AŞKINA ADANA’YI SEVMEYİN!
03 Aralık 2017 - 271 okunma

Aklımın asla çözemeyeceği işler vardır:
Bazı insanların saatlerce konuşup hiçbir şey söylememesine aklım ermez örmeğin;
Hiçbir yerden gelmeyen ve hiçbir yere gitmeyen Adana Metrosunun (?) güzergahı, bütün akıl ve mantık kurallarının dışındadır. Zinhar anlamıyorum.
Erkeklerimizin nasıl çapkın olup da kadınlarımızın sadık olması bam başka bir muamma…
İnsanlar Adana’yı o kadar çok seviyorlar ki, feryat edesim geliyor: Tanrı aşkına Adana’yı sevmeyin!
Siz Adana’yı sevdikçe, bilimde, sanatta, ziraat, ekonomik yaşam ve kültürel değerlerden geri kalıyoruz. Adana’ya bakınca doların bozduğu gözleriniz, rant, kentsel dönüşüm, katledilecek tarım arazileri, borca yapılmış yollarda borca alınmış otomobiller görüyor.
Adana sizi sevsin diye bir şeyler yapın.
*
KAÇ ZAMAN OLDU ŞAİRLER ANILMAYALI?
Sözü uzatmayacağım. Sizlerle 15 Nisan / 15 Mayıs 1936 tarihlerini kapsayan  bir aylık süre içerisinde Adana’da Halkevi’nin yapmış olduğu faaliyetleri anlatacağım.
18 Nisan’da Asri Sineması’nda Karacaoğlan gecesi yapıldı. Karacaoğlan araştırmalarında büyük payı olan Yalman Yalgın (Ali Rıza), şairin hayatını hülasa etti. Kendi buluşlarını söyledi. Belkıs Zincirkıran, eserini iyi görüşlerle, duyarak ve duyurarak anlattı.
Sıtkı Avcı, Eşi Vasfiye ve oğlu Sadık Avcı’nın arkadaşı ve talebesi Ziya’nın sazlarındaki, sözlerindeki sanat kudreti ile Karacaoğlan dile getirildi.
Sazcı ve okuyucu Ahmet Ceylan, Hasan Tekin, Ahmet Torun, Ali Kıvrak, Kır İsmail gecenin mahalli rengine uygun türküler söylediler.
Hasan Şahin Kavalla ince bozoklar çaldı. Kız Lisesi’nden Muhsine, Erkek Lisesi’nden Orhan, Öğretmen Okulu’ndan Çoban şairden seçilmiş parçaları seslendirdiler.
Raşit Binöz’ün, Arif Asya’nın, Hadi Okan’ın, Celal Sahir Muter’in ve şair hakkında bir kitap sahibi olan Zihni Ardıç’ın ağzında Karacoğlan canlandı.
Kimler mi katıldı? Söyleyelim: Valisi’nden Belediye Başkanı’na, askeri komutanlar, saz şairleri, müzisyenler, sulh ve ceza hâkimleri, öğretmenler ve halk…
Bir şairi anma etkinliğine giden bir hakimimiz var mı? Bilmiyorum.
21 Nisan’da da Abdülhak Hamit Tarhan anıldı. (Bu şairimizi hatırlayan kaç kişi çıkacak acaba?)
Hadi Okan (Ki Adana’da Hakimlik görevi yapmaktadır) Şairin hayatını anlattı. Taha Toros ise şairin yayınlanmamış eserlerinden bir demet sundu.
23 Nisan’da Milli Hakimiyet gecesi ( o zaman adı öyle idi) halkevi Orkestrasını’nn İstiklal Marşı ile açıldı. (Bayram kutlamaları olduğu için bu bölümü geçiyorum.
8 Mayıs’ta ise Ziya Gökalp anıldı. (Değerli dostlarım bu şairler devlet ricaliyle anılıyor. Kimse kendiliğinden yapmıyor.) Naci Ecer, Ziya Gökalp için bir konferans verdi. Celal Sahir Muter, Ahlak Yolu’nu okudu. Vasfiye Avcı, Eşi Sıtkı Avcı tarafından bestelenmiş Ziya Gökalp’ın eserlerinden bazı parçaları söyledi.
BİZİM OLAN KÖY VE KASABALAR
Kemanda Sıtkı Avcı, Piyanoda Hilmi, Ninni adlı parçayı okudular.
9 Mayıs’ta Köycülük Komitesi Misis Kasabası’na bir gezi düzenledi. Geziye takribi 50 kişi katıldı. Kasaba yakınlarında otobüsten inildi, bando çalarak ve Onuncu Yıl Marşı söylenerek kasabaya yaya girildi.
Ömer Sanver tarafından Cumhuriyet Hükümeti’nin köylüye yardımları kısa ve veciz olarak anlatıldı.
Daha önce alınan haberler üzerine Misis’ten Adana’ya getirilmil olan hastalar tedavi edildi ve Misis’e getirildi. Ekip ile birlikte gelen doktor Ekrem Baltacı 70 hastaya baktı. 15 Hastanın Adana Memleket Hastanesine nakli temin edildi.
Diş Doktoru İsmail Hakkı Bey, 21 diş hastasına baktı ve tedavilerini yaptı.
Ebe Semiha ve Belkıs 30 hastaya baktılar. Hastalara, ilaç verilmiştir.
Vasfiye Avcı, Mürşide Akyol, Belkıs kadınlarla muhabereler yaptılar. Vasfiye Avcı Yemen Türküsü’nü okudu. Mürşide Akyol’da bu türkü ile münasebet kurarak es ve yeni askerlik hakkında bilgi verdi.
*
ŞAMPİYONA ÖDÜLLERİ SAAT VE ELEKTRİK FENERİ
 
Kafilenin Spor Komitesi mensuplarınca köylüler arasında da tertip edilen müsabakalardan tahammül koşusunu Misis’ten Mustafa Oğlu Hüseyin Kazandı ve ödül olarak bir saat aldı. Sekiz kişinin iştirak ettiği güreşler çok heyecanlıydı. Acıdere’den Hasan Oğlu Mustafa ile Abdioğlu’ndan Mehmet başa kaldılar. Birinci gelen Mustafa’ya bir saat, ikinci gelen Mehmet’e de bir elektrik feneri verildi.
Onlar paranın değil, memleket sevdasının peşindeydiler.
Güreşten sonra Vasfiye Avcı, eşi Sıtkı Avcı’nın kemanı refakatinde güzel parçalar okudu. Köy mektebi çocuklarına şiirler dinlettiler.
Dr. Ekrem Baltacı bulaşıcı hastalıklar hakkında öğütler verdi.
Bizzat Belediye Başkanı İsmail Safa Özler’in başkanlığında hareket eden kafile İstiklal Marşı söyleyerek Misis’ten ayrıldı.
Halkevi’nin bakı yerleri (sağlık birimleri) faaliyeti devam etmiştir.
 
BİR DE TEMSİL KOLU VAR
 
Temsil Komitesi “İtaat İlamı” provalarını başarıyla yapmaktadır. Ev tarafında tertip edilen Voleybol maçının neticesi alınmış Toros Spor Şampiyon olmuştur.
TENİS KORTU
Tenis kortunda tenisler devam ediyor. Haziran’ın ilk haftasında tenis müsabakalarına başlanacaktır.
Bu ay içerisinde şu konferanslar verilmiştir.
Yayın komitesinin hoparlör neşriyatında; Doktor Şükrü, gebelik hıfzısıhhası, Süleyman Sergici, “Borsalar”, İzzet Koçak, “Çocuk Haftası”, Baha, “Çocuk Bakımı”, Naci Ecer, “Çocuk Sevgisi”, Arif Asya, “Dil Devrimi”, Necati Sepici, “Memlekette Atletizm”, Hidayet Ongan, “Adabı Muaşeret”, Seyfi Bey, “Kadastro”, Ömer Sanver, “Eti Türkleri” (Bu konuyu ileri günlerde geniş olarak ele alacağım) Belkıs Zincirkıran ils “Okuma Zevki” mevzulu konferanslar verdiler.
Bunun dışında; Halkevi Salonu çocuk balosuna, Hars Komitesinin iki toplantısına, Öğretmen Okulu talebesinden Karikatürist Kemal’in şayanı dikkat karikatür sergisine sahne olmuştur.
Bu faaliyetler Halkevi’nin sadece 1 aylık çalışmasıdır. Kabaca yorumlarımı paylaşmak istiyorum.
SİYASET TEMELLİ KÖY GEZİLERİ…
 
1 - Devler erkanı ve ilgili kimseler köyleri ziyarete gidiyor, ama bu günkünen farklı olarak köyün sorunlarını tespit edip çözüyorlar. Siyasi parti milletvekilleri köyleri geziyor; doğru. Ama bu gezilerin bilinç altında oy kaygısı var. Yoksa bile bu günün köylüsü öyle algılıyor. O yıllar, hareketin nedeni iktidar olmak değil memleket kalkınmasıdır. Ne zaman ki amaç, iktidar oma isteğine doğru dümen kırdı, o zaman sorunlara bakış ve çözüm yöntemleri değişti.
2- Köylülein o ziyaretlerde çözülemeyen sorunları, Adana’da valilik ve Parti il başkanlığında ilgili kişilerle yapılan toplantı sonunda çözülüyordu. Örnek vereyim: Gerdan köyüne gidilmiş. Ekibin içinde Abidin Dino ve Ali Şen’de var. Ekip fark etmiş ki, köyde kadınlar çalışıyor, erkekler kahvede kumar oynuyor. Hiç kimse bu günahtır, yapmayın etmeyin dememiş. Gelmişler Abidin Dino’ya, kumarın zararlarını anlatan bir oyun yazmasını rica etmişler. “Kumar” adlı oyun, Gerdan (Bu günkü Gökçeli) Köyü’nün kahvesinde sahneye konmuş ve sonra takip edilmiş ki, köyde kumar oynayanların sayısı yok denecek kadar azalmış.
3- Köye Onuncu Yıl Marşı ile yaya giriliyor ve İstiklal Marşı ile çıkılıyor.
Bu gün Atatürkçü, Cumhuriyet değerlerine saygılı olduğunu iddia eden, yerli ve milli olduğunu söyleyen AK Parti Belediye başkanlarından bir tanesi köyün biri Onuncu Yıl Marşını söyleyerek yaya girebilir mi?
Düşünelim ki Belediye Başkanı bunu gerçekten ve yürekten yapmak istiyor; bir baskıya uğramayacağı konusunda iç huzura ulaşabilir mi? Yeniden seçilme korkusu yaşamadan bu eylemini gerçekleştirebilir mi?
4- örneğin, yerek esnafa zararı olr gerekçesitle bir AVM’ye ruhsat vermeyen ilk belediye başkanının o şehre heykeli dikilmeli.
 
LÜTFEN ADANA’YI SEVMEYİN!
 
Adana ne çektiyse kendini sevenlerden çekti. Sen Adana’yı seviyorsun, ama Adana senden nefret ediyor. Ormanlarını ağaçlarını yok ettin, köylerini boşalttın. Bu gün her köy terk edilmiş taş evlerle dolu. Manzara hazin. Traktörlerin egemenliği bitti, dozer ve silindirlerin efendiliği başladı. Soğan, buğday tarlalarını betonlaştırdın. Ben buna akıl körlüğü derim.
Sevme Adana’yı kardeşim! Evlerinin önünde zeytin, limon, portakal ağacı ve çiçek olan evleri rahat bırak.  
El birliği ile Adana bizi sevsin diye neler yapalım; ona bakalım… 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


SEDAT MEMİLİ Diğer Yazıları

13 Aralık 2017 - DOĞANIN ÖLÜMSÜZ SENFONİSİ: ADANA
26 Kasım 2017 - ADANA NASIL SEYHAN OLDU?
22 Kasım 2017 - MARSHALL PLANI TEMSİLCİSİ ADANA’DA…
19 Kasım 2017 - RUHUNA FATİHA OKUNAN MESLEKLER
15 Kasım 2017 - ATATÜRK’ÜN KIZLARI İLE…
12 Kasım 2017 - DEVLET ADAMLARINA ÖRNEK: ATATÜRK’ÜN VASİYETNAMESİ
10 Kasım 2017 - MUSTAFA KEMAL İÇİN YAS; ATATÜRK İÇİN ŞENLİK YAPALIM
09 Kasım 2017 - “…GERİSİ MİLLETİN HAFIZASINDA”
07 Kasım 2017 - AVM’DEKİ SOYGUN VE MALİYEYE İHBARIMDIR
06 Kasım 2017 - ÇİMEN, ÇİMENTODAN UZUN YAŞAYACAKTIR
01 Kasım 2017 - UTKU SAĞILIR VE KARDEŞLİĞİN BAŞKENTİ: ADANA
30 Ekim 2017 - CUMHURİYET: HAYATLARIYLA DESTAN YAZANLARIN ESERİDİR
29 Ekim 2017 - CUMHURİYET: HAYATLARIYLA DESTAN YAZANLARIN ESERİDİR
27 Ekim 2017 - ADANALI DİYOJEN: KEMAL AYDA
25 Ekim 2017 - 15 BELEDİYE BAŞKANINA ODACILIK YAPAN: ALİ ÇAVUŞ
22 Ekim 2017 - FLAŞ: ALİ HOCALI’DA DOĞAL GAZ BULUNDU
18 Ekim 2017 - ADANA’DA HAYATIN SESLERİ
17 Ekim 2017 - “IKRA!” VE “KORKMA!”
15 Ekim 2017 - ADANA’NIN FARELERİ ALMAN EDEBİYATINDA…
11 Ekim 2017 - ADANA GENELEVİ’NDE GREV BİR SAAT SÜRDÜ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ GERİ ADIM ATTI
09 Ekim 2017 - ADANA’DA KIŞ HAZIRLIKLARI
09 Ekim 2017 - YA ŞEYTAN OLMASAYDI?
05 Ekim 2017 - ADANA SEBZE HALİNİN AÇILIŞI BİR ERDEM ANITIDIR
04 Ekim 2017 - %40 VERGİ AZ BİLE…
02 Ekim 2017 - ADANA’DA MAHKEME KARARLARI
27 Eylül 2017 - “SOĞUK KAZÜZZZ!”
24 Eylül 2017 - EMEK MAHALLESİNDEKİ KORULUK VE HERGELE YOLU…
20 Eylül 2017 - BİÇER: “FESTİVALİN RUHU”, EKİBİ; EKİP DE FESTİVALİ YÖNETİR
18 Eylül 2017 - “OKULLARDAN…” O “KULLARA…”
14 Eylül 2017 - NİHAT SÖZÜTEK’İ TEBRİK EDİYORUM
13 Eylül 2017 - EFSANEVİ TÖREN: CAMUSLARIN GEÇİŞİ KAYMAĞI ÇOK CAMUSU YOK…
10 Eylül 2017 - ÇUKUROVA PRESS’E YENİDEN MERHABA
MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
MUSTAFA CİNER
GÜLMEK
29 Eylül 2017
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH