SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

SÜLEYMAN DEVRİM BOĞA - suleymandevrimboga@gmail.com
MADIMAK’TA YAKILDI ASIM BEZİRCİ
03 Temmuz 2017 - 881 okunma

Neden Asım Bezirci? Çünkü Türkiye aydınları arasında bile politik görüşleri nedeni ile haklı ve saygın yerini bir türlü alamadığı için, tüm yaşamı boyunca emekçilerin mücadelesinin önemli bir direngen unsuru olduğu için işte bu yüzden Asım Bezirci daima hatırlanmalı. Bezirci, son olarak 2 Temmuz 1993 yılında Sivas-Madımak’ta katledilen 33 Aydın ve sanatçı arasında onuruyla direnenlerin yanındaydı. Bezirci şahsında Madımak’ta katledilen tüm insanlarımızı bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz.
 
Asım Bezirci’nin sevgili dostu Gülsüm Akyüz’ün notlarıyla başlayalım Bezirci’yi tanımaya veya hatırlamaya.
 
“Asım Bezirci'nin ülkemiz edebiyatında seçkin, doldurulamaz bir yeri vardır. Edebiyat dünyasında, çalışkanlığı, titizliği, üretkenliği her zaman takdir ve beğeniyle karşılanmıştır. Çalışkan, yürekli bir karınca olarak nitelendirilmiştir. Kuşkusuz, 67 yaşında 70 yapıt veren, yapıtları üstüste dizildiğinde boyunu açan bir kişi olarak o, bunu çoktan hak etmişti. Türk diline saygı duyan, onu iyi kullanan, anlaşılır bir biçimle yazan güçlü bir kalem olmasının yanı sıra iyi bir çevirmendi. Edebiyatımıza katkısı olacağını düşündüğü kitapları araştırmış, çevirip dilimize kazandırmıştır. Pek çok yazarımız için hazırladığı biyografik araştırma ve deneme kitaplarıysa; genç yetişkin bütün edebiyatçılara, edebiyata ilgi duyanlara, edebiyat öğrencilerine ders kitabı olacak niteliktedir.
 
Asım Bezirci'nin sevgisi yalnız şair ve yazarlarla, tanıdığı insanlarla sınırlı değildi. Sonsuz bir insan sevgisiyle doluydu. İçinden çıktığı, bağını hiç koparmadığı halkına büyük bir sevgisi vardı. Kendini halkına borçlu sayıyordu. Ve diyordu ki;” "Elbette, halktan aldıklarımızla oluşturduğumuz birleşimleri kafamızda saklamayacağız. Onları hayata geçirmeye, uygulamaya girişeceğiz. Evet, 'devrimci düşünce olmadan devrimci eylem olmaz' ama eylem olmayınca da düşünce bir işe yaramaz"  Gülsüm AKYÜZ
 
ASIM BEZİRCİ EDEBİYAT TARİHÇİSİ, ELEŞTİRMEN, DENEMECİ VE ÇEVİRMEN.
 
1927’de Erzincan’da demiryolu işçisi Hamdi Bey'le ev kadını Refika Hanım'ın tek çocuğu olarak dünyaya gelir. İlkokulu Erzincan’da, ortaokul ve liseyi parasız yatılı olarak Erzurum’da okudu. 1950’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında sosyalizmle tanışır. Türkiye Sosyalist Partisine girer. Asım Bezirci,  sosyalizme yürekten inanan bir insandı.
 
Asım Bezirci’nin ilk yazın denemesi öykü türündedir. 1943’te Erzurum’da bir günlük gazete yayınlamıştır. 1950’de Gerçek gazetesinde A.Toplumcu imzasıyla politik fıkralar, inceleme yazıları, çeviri ve röportajlar yayınladı. Gazete kapatıldıktan sonra, 6-7 Eylül olayları da gerekçe gösterilerek birçok kez kovuşturmaya uğradı, 6 ay kadar tutuklu kaldı, aklandı. Fikret Arel, Halis Acarı imzalarıyla, sonraları da kendi adıyla Yeni Ufuklar, Forum, Pazar postası, yelken, Dost, Ataç (kendi çıkardığı), yeni a, Gelecek, Dönem, Sanat Emeği, papirüs, May, Halkın Dostları, Soyut, politika gibi gazete ve dergilerde yazdı.
 
Asım BEZİRCİ, eski ve yeni Türk edebiyatına ilişkin araştırmalarının yanında, ancak son yıllarda gelişmeye başlayan eleştiri anlayışının da öncülerinden oldu. 1963’te Otağ, 1968’de Yeni Dergi’nin açtığı soruşturmalarda, yaşayan en iyi eleştirmen seçildi. Çeviri, eleştiri, derleme, araştırma ve deneme türündeki yapıtlarının sayısı 40’ı aşmıştır. Nazım Hikmet’in “Tüm Eserleri”nin eleştirili, kaynakçılı basımını 1979’da tamamladı.
 
Başlıca yapıtları: Çok Kapılı Oda (1961), Edip Cansever (1961), Günlerin Getirdiği Götürdüğü (iki yapıt da H.Götürk’le birlikte hazırlanmış, ilki 1961’de, diğeri de 1962’de yayınlanmıştır). Okudukça (1967), Dünden Bugüne Türk Şiiri (1968), Seçme Romanlar (R.Taner’le birlikte 1973), Sabahattin Ali (1974), Bilimden Yana, Sosyalizme Doğru (1976), Halk, Sosyalizm, Kültür ve Edebiyat (1979), Seçme Hikayeler (1981).
 
67 yılık hayatında 70 kitapla, O sosyalizmin, edebiyatın şiirin, halkın kütüphanesi idi.
 
O Özgürlük, insanlık, barış,
 
O bir başkaldırı abidesi idi, özü sözü zülfükâr olanlardandı.
 
O bir eleştirmendi, çünkü eleştirmeden daha iyiye güzele doğruya gidilemezdi.
 
Toprağa gül dikenleri, güle dil verenleri,
 
O halk ozanlarımızı ölümsüzleştirdi.
 
”Bir insan olarak her türlü güzelliği koruma sorumluluğunu taşıyorum”. Herkes te öyle davranmalı, diyordu. Ankara'dan öteye Sivas´a gidip,
 
Ucunda ölüm olsa bile, gençlere moral vermeyi tercih etmişti.
 
Asım Bezirci, 67 yıllık yaşamına, bir insan ömrüne eşit uzunlukta 70 kitap sığdırdı. Sonuç ne kadar acı olursa olsun, yüreklerimizi ne kadar acıya keserse kessin, ölümü Asım Bezirci'ye yakışır biçimdeydi. Kalesini terk etmeyen komutanlara benziyordu. Gençliğe inanıyordu. Tercihi onlardan yanaydı. Ağız dolusu gülüşü, çoşkusu, kuralcılığı, kütüphane raflarında bile eleştiriyi sürdüreceğinden hiç kuşkunuz olmasın.
 
2 Temmuz 1993’te Sivas toplu kıyımında 33 ilerici aydın ve sanatçıyla birlikte katledildi.
 
Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.
 
04.07.2017
Süleyman Devrim BOĞA
suleymandevrimboga@gmail.com

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


SÜLEYMAN DEVRİM BOĞA Diğer Yazıları

28 Haziran 2017 - İŞ KAZALARINDA Kİ SORUMSUZLUK VE SESSİZLİK ÖLÜMLERİ ARTTIRIYOR
21 Haziran 2017 - ADALET
19 Haziran 2017 - EĞİTİM KALİTESİNDE SONUNCU OLDUK
19 Haziran 2017 - EĞİTİM KALİTESİNDE SONUNCU OLDUK
14 Haziran 2017 - 15-16 HAZİRAN İŞÇİ HAREKETİ VE BUGÜN
12 Haziran 2017 - BİTEN BİR EĞİTİM YILININ ARDINDAN “ŞİMDİ TEMBELLİK ZAMANIMI”?
07 Haziran 2017 - SINAVLARLA ÇİZİLMEK İSTENEN YARINLAR VE ÜNİVERSİTE
05 Haziran 2017 - ZEYTİN AĞAÇLARINA KIYMAYIN EFENDİLER!
31 Mayıs 2017 - SABAHATTİN ALİ 69 YILDIR HALA FAİLİ MEÇHUL!
29 Mayıs 2017 - TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜR OLABİLİRMİ?
29 Mayıs 2017 - İSTİSMARI VE KIZ ÇOCUKLARININ OKUTULMAMASINI GÖRMEZDEN GELME(ME)K?
26 Mayıs 2017 - YOKSULLUĞUN DEĞİŞMEYEN YÜZÜ ÇOCUK İŞÇİLİĞİ
25 Mayıs 2017 - 15.ULUSLARARASI GEZİCİ FİLMMOR KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ ADANA’DA
25 Mayıs 2017 - OECD’NİN EN MUTSUZ ÖĞRENCİLERİ TÜRKİYE’DE
25 Mayıs 2017 - UMUTLARI İLE DENİZLERE GÖMÜLENLER
25 Mayıs 2017 - İDAM İLE DEMOKRASİ GELİRMİ? 1960 / 1972 / 1980 İDAMLARI NE ANLAMA GELİYOR?
25 Mayıs 2017 - TOPLUMSAL DUYARLILIĞI GELİŞTİRMEK İÇİN SANATIN DİLİYLE KONUŞMAK. “KAN FİLM FESTİVALİNİN” ARDINDAN
25 Mayıs 2017 - “PLASTİK HAYATLAR” UYUŞTURUCUYA KARŞI MÜCADELE DE TİYATRONUN ROLÜ
22 Mayıs 2017 - ALİ ÖZGENTÜRK’ÜN 50.SANAT YILI ETKİNLİĞİNDEN
18 Mayıs 2017 - 19 MAYIS’A GİDEN YOLUN İLK ADIMI ADANA’DA ATILMIŞTIR
MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
MUSTAFA CİNER
GÜLMEK
29 Eylül 2017
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH