SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

MUSTAFA CİNER - mustafacinerim@yahoo.com.tr
GÜLMEK
29 Eylül 2017 - 449 okunma

Gülmek; Sinir sisteminin ani gevşemesi ve ani gerilmesi sırasında meydana gelen bir reaksiyondur.
 
GÜLMEK ÜZERİNE KURAMLAR
 
Gülmeye yönelik kuramlar, sürekli olarak değişir; çünkü insanların mizah anlayışları hiç aynı kalmaz, hep değişir. Bu nedenle yeterli bir gülme kuramı yoktur.
Burada temel güçlük, çok değişik durumlara güldüğüz için bütün gülme durumlarını kapsayacak tek bir tanıma varmanın zorluğudur. Günümüzde kimi araştırmacılar, gülmenin duygu olmadığı, bir davranış biçimi olduğu konusunda ısrar ederken, kimi kuramcılar ise onu bir duygu olarak sınıflandırır.
 
Barry Sanders, Başlangıçta gülmek vardı diyor. Tanrı da zaten eski bir Mısır inanışına göre dünyayı kelimeyle değil, gülerek yaratttı.
Ama tarih oluştukça otorite ve iktidar çıktı ortaya. Onun en büyük düşmanı ise kahkaha oldu. Çünkü gülmek, iktidara karşı gelmenin, başkaldırmanın en etkili ve kolay yoluydu. O yüzden en başta bütün dinler, daha sonra yasalar ve toplumsal kurallar gülmeyi yasakladılar ve ona savaş açtılar.
 
GÜLMENİN FİZYOLOJİSİ
 
Gülme yüzümüzdeki kas kümelerinin devinimi ile oluşan mimiksel bir olay olduğuna göre, öncelikle bakmamız gereken, gülmenin fizyolojik yanıdır
 
 
Gülümseme, bir grup karmaşık yüz hareketini içerir. Ağız kenarlarının geriye çekilmesi ve hafifçe kalkması, üst dudağın dişleri kısmen ortaya çıkaracak biçimde kalkması, ağzın ve burun deliklerinin kenarındaki kırışıklıkların (naso-labial kırışıklıklar) belirmesi.  Tüm bunlara, ilk hareketin bir başka sonucu olan, gözlerin altındaki kırışıklıkların oluşması da eklenmelidir… Bir de gözlerin artan parlaklığının…”
 
Gülme sırasında insan beyni “ENDORPHİN” salgılar. 16 ile 31 aminoasitten oluşan endojen morfinler grubu 1975 yılında tanımlanıyor,isim babası da E. Simon Özellikle beynimizin hipotalamus bölümünde bulunan endorphin “iç morfin” anlamına geliyor.
 
Endorphin hormonunun faydaları ;
 
İnsanın ağrılarını azaltıyor, Rahatlamamızı ve keyiflenmemizi sağlıyor… Kişinin  heyecan sürecini denetliyor,Beynimizde oluşan kimyasal reaksiyon, espri ve şakalar la  endorphin salgılamaya başlıyor, bu esnada 80 çeşit kasın harekete geçer.“İnsanın önce bu hormonu salgılayacak bir beyne ihtiyacı var!”
 
GÜLMENİN YARARLARI
Gülmek sadece ruh sağlığımız için değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımız üzerinde de önemli rol oynayan faktörlerden biri. En sıkıntılı anlarınızda bile gülmek için bir fırsat yaratırsanız fiziksel ve ruhsal sağlığınızı koruma yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız. Gülmeyi unutmak, kadın erkek herkesin en büyük düşmanı olan stresi körüklüyor.
Sık sık gülenlerde kan basıncının düştüğü, daha sağlıklı göründükleri biliniyor. Günlerini stres içinde hiç gülmeden geçirenler çeşitli ruhsal bunalımların pençesine düşüyorlar. Uzmanlara göre stresten kurtulmak için bol bol gülmek şart. Her zaman gülümseyen bir yüzün çevrede ne kadar olumlu bir etki yarattığını da unutmayalım. Aslında ağlamanın da gülmenin de zamanı var. Ama çoğumuz bu zaman ayrımını gerektiği gibi yapamıyoruz.
Gülme, stres hormonlarının sayısını azaltıyor ve tümör hücrelerini öldüren hücrelerin çoğalmasını sağlıyor. Gülme aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde önemli rol oynuyor. Gülmek, gülümsemek ve mizah insanı sağlıklı ve mutlu yapıyor.
Gülmek ayrıca, kan dolaşımını düzenliyor, kalbi, sinir ve bağışıklık sistemini güçlendiriyorAyrıca gülmek direk olarak bir kişiye gülmüyorsanız kimseye bir zarar vermiyorsunuzdur.Siz kendiniz gülmeseniz de fıkra anlatmak da endorfin salgılanmasını sağlıyorDiğerlerinin gülmesi de sizi olumlu etkilemiş oluyorEn etkili gülüş şekli ise göbekten gelen gülüş. gülmek, gülebilmek sağlıklı bir duruma işaret eder.
Çünkü gülmek, kana adrenalin ve endorfin pompalıyor; bu da kaslardaki gerginliği azaltıyor, soluk alıp vermeyi rahatlatıp, kalp atışlarını düzenliyor
Araştırmalara göre, gülmek, vücutta "endorfin" adı verilen bir grup kimyasal maddenin salgılanmasına yardımcı oluyor ve fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve stresin olumsuz etkilerini yok ediyor
Gülmek insanın gerilimini azalttığı gibi boyun ve sırttaki kasılmış adaleleri de gevşetiyor, beyni harekete geçiriyor ve kalbi çalıştırıyor.
 
Kahkaha atmak ne işe yarıyor?
 
•  Tansiyonu düşürüyor ve dengeliyor,
•  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor,
•  Pozitif duyguları öne çıkarıyor,
•  Ağızda anti - bakterileri arttırıyor,
•  Positif kimyasal maddeler artış gösteriyor,
•  Yaralar daha çabuk kapanıyor.
 
 Gülümseyerek güne başlayın!
 
•  Her sabah gülümseyerek kalkın.  Gününüz daha iyi geçecektir.
• Sizi mutlu eden olayları düşünmeye çalışın.
• Kendinizi zayıf hissetmeyin. Zayıf taraflarınızı yenmeye çalışın.
• Yapmak istediklerinizin bir listesini çıkarın ve onları yapın.
• Kahkaha egzersizini günde en az beş dakika yapın.
• Günde en az 10 dakikayı kahkaha atmaya ayırın.
 
AĞRIYI DİNDİRMENİN EN ETKİLİ YOLU GÜLMEK
 
Tüm hastalıklarınıza iyi gelen ve yalnızca bir videokaset fiyatına reçetesiz satılan bir ağrı kesici istemez miydiniz? İşte size hiçbir yan etkisi bulunmayan mucize ilaç: Gülmek. uzmanlar, kansere bile çare olacağını söylüyor.
 
Uzmanlar, uzunca bir süredir, ağrı kesici kullanarak başaramadıkları işleri, komedi videolarıyla yapmaya çalışıyorlar. ABD'nin UCLA Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insana kendisini iyi hissettiren şeylerin, kötü hissettiren şeyleri durdurup durduramayacağını araştırıyorlar. Yapılan deneyler esnasında, elleri buz gibi suya sokup eğlenceli şeyler izlettirilen çocukların dayanma süresinin, yüzde 40 oranında uzadığı tespit edildi. Deneylerde Groucho Marx'tan Simpsonlar'a kadar pek çok komik kişi ve film kullanan araştırmacılar, bu yöntemle kanser ağrılarına, hatta kanserin kendisine çare bulacaklarını umuyorlar. Gülmek için fırsat yaratın.Gülmek moralinizi yükseltir. Dostlarınızla birarada  geçirdiğimiz saatlerde hiçbir çaba harcamadan gülersiniz.  Gülmek strese karşı en etkili ilaçtır.
 
ÇOCUK VE GÜLMEK
 
Gülmek, her insanın dünyaya geldikten sonra öğrendiği ilk davranıştır. Bebek, doğarken ağlamaya başlar, ama iki üç aylık olduktan sonra kimse ona bir şey öğretmediği halde bir de bakarsınız bebek gülüyor. Konuşmasını öğrenmeden önce gülen bebek, büyüdüğü zaman genellikle bu ilk ve önemli başarısını unutuyor. Çevresinde çok fazla gülen insan gören bebeklerin daha güleç yüzlü oldukları ve daha sık güldükleri bir gerçek. Çocuk iki, iki buçuk yaşına geldikten sonra söylenen sözlere gülmeyi öğreniyor. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre gülme stili çocuklukta gelişiyor.
 
KADINLAR  VE GÜLMEK
 
Rgülme, diye azarlanır insanlar. Gülme konusunda kadınların erkeklerden baskın çıktıkları bir gerçek. Kadınlar hemcinsleriyle birlikte oldukları zaman daha çok gülüyorlar. Aralarında erkeklerin bulunması, nedense kadınların gülme isteklerini azaltıyor ya da ciddi görünmek için çaba harcıyorlar.
 
ERKEKLER VE GÜLMEK
 
Erkekler kendi aralarında gülmeye çok az zaman ayırıyorlar. Ciddi, aklı başında insanlar gibi görünme tutkusu gülmelerini engelliyor
 
***
Kadınlarla erkeklerin gülme nedenlerinin çok farklı olduğu bir gerçek. Erkekler, müstehcen fıkralara çok gülüyorlar. Kadınlar ise bu tür fıkraları duymazlıktan gelmeyi yeğliyorlar. Kadınları daha çok güldüren şey davranışlar ve dış görünüşler. Belirttiğimiz gibi kendi aralarında konuşurken de komik olaylara gülüyorlar. . Erkek güldüğünde diyafram saniyede 280, bir kadın güldüğünde 500 kere titreşir
 
BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ.
 
GÜLMEK; enfeksiyon ve tümörle savaşan hücrelerin üretimini yüzde 25 oranında artırıyor. 
 
Bilim adamlarına göre gülmek, insan oluşumunun en temel özelliklerinden biri. Bununla birlikte tek tek incelendiğinde hiçbir gülüşün birbirine tam olarak benzemediği görülür. İnsanların kahkahaları, parmak izleri kadar birbirinden farklıdır. Bize çok komik gelen bir olayda soluğumuz ağzımızdan çıkarken öyle hızlı titreşir ki, bir opera sanatçısı bile o en üst seslere ulaşamaz.
 
Gülmeler,  "katıla katıla gülme", "sessiz gülme", "kahkaha ile gülmek" gibi alt konuları içeriyor.
İngiltere’deki Harmony Kahkaha Okulu, insanlara yeniden gülmeyi öğretiyor. Ders boyunca katılarak gülen öğrenciler, eve gidince de egzersize devam ediyor
 
VECİZELER
 
Tümüyle insana özgü olanın dışında komik yoktur. - Bergson,
 
Gülme… toplumsal bir anlam taşımalıdır…
 
İnsan bir evse, yüz penceresi, tebessüm  de o penceredeki ışıktır.
 
Birine bir lütufta bulunurken, yanına bir de tebessüm ilave ediniz.
 
Gülmeden ölmemek için mutluluğa  kavuşmayı beklemeden gülünüz.   
 La Bruyere
 
Herkes kendi küçük dünyasını yaratır. Neşeli  insanın  dünyasında  neşe vardır. Hiç  bir şeyden memnun olmayan insan  için  dünya cehennemdir.
 
Güzellik bir kudrettir,  tebessüm ise onun  kılıcıdır.-Charles Reade
 
Tebessüm her kapıyı açan sihirli bir anahtardır.
 
Gülmek için mesut olmayı beklemeyiniz. Yoksa gülümsemeye  bile  vakit  bulamadan  ölür gidersiniz. -İtalyan Atasözü
 
Her  aptal, her zalim, insanları ağlatabilir, fakat onları güldürmek kolay değildir.
 
Olabildiğince Unutmak ve Gülmek; hatırlayıpta üzülmekten daha iyidir
 
Gülümseme dudaklarınla yapabileceğin en iyi ikinci şeydir
 
Adına “mizah duygusu” derler ki, insanına göre değişik ve kişinin birikimi, donanımı ile doğru orantılıdır. - Bergson
 
“Aldığın her nefesi fırsat bil, ot değilsin, yeniden bitemezsin’’ Çünkü gülmek, umuttur. - (Ömer Hayyam)Gülümsediğimiz, gülebildiğimiz, güldürebildiğimiz ölçüde insanızdır.
 
Bizlere günlük hayatın içinde çok sıradan gibi görünse de gülmek meziyet gerektiren bir eylemdir.
 
'Gülmek en ucuz ve en etkili harika uyuşturucu.-Bertrand Russel
 
Gülmek, insanı hayvandan ayıran en büyük farktır...
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


MUSTAFA CİNER Diğer Yazıları

16 Eylül 2017 - LİSE MÜDÜRÜ
06 Eylül 2017 - KURŞUN KALEM
25 Ağustos 2017 - Abraham Lincoln’den Oğlunun Öğretmenine Mektup
18 Ağustos 2017 - SOKRATES VE ÜÇ FİLTRE
12 Ağustos 2017 - BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI...
12 Mart 2017 - ADANASPOR’A SİTEM
27 Şubat 2017 - ATAMAYANA ATALAR
29 Ocak 2017 - BİR TAKIM, TAKIM GİBİ OYNARSA…
24 Ocak 2017 - MESAJ SAHTE, EYLEM DOĞRU OLUNCA
17 Ocak 2017 - SEN : OĞUZHAN BERBER
11 Ocak 2017 - İKİNCİ YARI BAŞLARKEN ADANASPOR
11 Aralık 2016 - KANTARIN TOPUZU KAÇINCA
05 Aralık 2016 - ADANASPOR’UN ZAAFI RAKİBİN AVANTAJI
04 Aralık 2016 - CEFASI ÇOK SEFASI AZ BİR MAÇ
14 Kasım 2016 - ADANA DEMİRSPOR TARİHİ İLE BULUŞUNCA
13 Ekim 2016 - ARADAKİ FARK…
04 Ekim 2016 - TAKIMA YENİ BİR ANTRENÖR ALIRKEN…
20 Eylül 2016 - İKİ KAPRİS BİR OLURSA…
19 Eylül 2016 - TEK SORUN ZAMAN MI?
31 Ağustos 2016 - FUTBOLU SOLAKLAR OYNASIN
15 Ağustos 2016 - “GÜNAH KEÇİLERİ” NE SAYGI LÜTFEN…
29 Temmuz 2016 - YENİ FUTBOL SEZONUNA GİRERKEN
02 Temmuz 2016 - FUTBOLDA KUŞAKLAR VE İLETİŞİM
21 Haziran 2016 - FUTBOLUN SABIR TAŞLARI : YEDEK OYUNCULAR
18 Haziran 2016 - BAŞARIDA TESADÜFE YER YOKTUR
10 Haziran 2016 - ÖNÜMÜZ TRANSFER
28 Mayıs 2016 - FIRSAT RÜZGÂRA BENZER…
24 Mayıs 2016 - GÜLMEK Mİ, AĞLAMAK MI?
20 Mayıs 2016 - KAZANMAK İÇİN TAVIR NASIL OLMALI ?
16 Mayıs 2016 - KAFAMDAKİ DÜŞÜNCE
07 Mayıs 2016 - VİZYON TAKIMI İLE MİSYON TAKIMI
02 Mayıs 2016 - Şampiyonluk kutlamasının gölgesinde öylesine bir maç
MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
MUSTAFA CİNER
GÜLMEK
29 Eylül 2017
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH