SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

ARMAĞAN KABAKLI - armagankabakli@gmail.com
Filler ve çimen: Büyükşehir’in işçileri
07 Kasım 2017 - 228 okunma


Çoğunuz izlemiştir Derviş Zaim’in 2000’li yıllarda biraz ağır akan ama bu ülkede hedefine yürümek isteyen bir kadının sanıl dış etkenlerle sebebi ya da etkeni olmadığı şekilde hayatının göbeğine oturan hesaplaşmalarla evrilen yaşam öyküsünü.
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin işçileri ve taşeron çalışanları ile ne ilgisi olduğunu anlamak için Havva’nın hikayesini hatırlamak gerekiyor.
Havva güç koşullarda yaşam mücadelesi veren genç bir kadın. Bir fabrikada çalışıyor. Emeği ve alınteriyle ayakta durmaya çalışırken de bir yandan para biriktiriyor.
90’lı yıların fenomeni Kara Melek ile tanıdığımız Sanem Çelik’in hayat verdiği Havva karakteri güzel ve zorluklarla baş etmesini bilen bir kadın. Ama Havva’nın yaşam öyküsü askerden erkek kardeşini yaşama bağlamak üzerine kurulu. Biriktirdiği paralar da onun için…
Büyük bir hayali de var: Avrasya Maratonu’nu kazanmak.
Kişisel kariyeri için değil maratonu göğüsleyip alacağı parayı biriktirdikleriyle üst üste koyup kardeşini ameliyat ettirecek.
Tüm zorluklar içerisinde bulduğu bir yardıma sevinecekken, bir anda kendisini içerisine mafya hesaplaşması da dahil olduğu kirli, kanlı olaylar örgüsünün ortasında buluyor ve fillerin kapışmasının arasında başını dik tutmaya çalışan bir çimenin hikayesini izliyoruz.
Havva’nın öyküsü geçtiğimiz hafta Adana’nın en çok tartışılan gündem maddesi borçlanma konusunun yarattığı üç partinin de katıldığı siyasi krizi okurken yeniden aklıma geldi.
Önce Büyükşehir Belediye Başkanı borçlanmayı onaylamayan İçişleri Bakanlığı üzerinden iktidar kanadını eleştirdi. Ardından AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni basın toplantısıyla onu ve borçlanmaya onay veren CHP grubunu…
MHP İl Başkanı Sertan Duran, CHP İl Başkanı Ayhan Barut ve CHP Büyükşehir Belediye Grup Başkanvekili Ulaş Çetinkaya da ona cevap verdi.
Bu borçlanmanın göbeğinde Büyükşehir Belediyesi’nin köprüsü var.
Ama köprünün yanında da büyük çoğunluğu açlık sınırının altında olan maaşlarının borçlanmaya kilitlendiği Büyükşehir İşçileri.
Artık evine ekmek götürmeyi bırakın işe gelmek için borç alan, öğününü yanında getirmek zorunda kalan, faturasını, çocuğunun kreşini, okul harçlığını bulmakta zorlanan, kredi kartı ve kredi batağının kıyısına gelmiş taşeron işçiler…
Tek derdi alınterinin karşılığını almak, belini doğrultmak olan işçilerin hikayesi Filler ve Çimen’deki Havva’nın öyküsüne döndü.
Fillerin kavgasında çimenler ezildi, emek ezildi, insanlık onuru incindi.
Kimse kusura bakmasın, emeğin onuru tüm siyasi hesap ve kavgalardan yücedir, evladır. Tüm bu siyasi kamplaşmaya dökülen tartışmanın gölgesinde yoksullukla pençeleşen işçilerin her biri bir Havva’dır.
İnsan onuru ve yaşam mücadelesi de tüm bu kavgaların üzerindedir.  Siyasi kavganın gölgesinde bırakılamaz.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ARMAĞAN KABAKLI Diğer Yazıları

26 Ekim 2017 - CHP Adana’da aday manipülasyonları
29 Eylül 2017 - CHP’deki siyasi devinim ve erken satranç
27 Eylül 2017 - Pamuk öldü, Altın Koza’lar yaşasın
19 Eylül 2017 - Adana’nın çapı bu değil
MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
MUSTAFA CİNER
GÜLMEK
29 Eylül 2017
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH