SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > YAŞAM

Depremden kaçamayız!
12 Ocak 2017
Bu haber 64508 kez okundu
Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu belirtti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
DOĞAN GÜLBASAR ( Röportaj)

 “AFETTEN AFETE AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİYOR”
Baki, “Deprem olmayacak demek doğa yasalarını inkar etmektir. Ülkemiz bir deprem ülkesi. Yapılması gereken depreme dayanıklı bina tasarlamak. Ancak balık hafızalı bir toplumuz. Afetten afete aklımız başımıza geliyor” dedi.
-Depremlerden ders alıyor muyuz?
Toplum olarak balık hafızalıyız. İdare edenler de öyle. Afetten afete aklı başına gelen bir toplumuz. Marmara Depremi sonrası önemli yasal değişiklikler yapıldı ama bununla ilgili denetimler yapılmadı.
-Gelişmiş ülkeler bu sorunu nasıl çözdü?
Gelişmiş ülkelerde depreme dayanıklı yapılar tasarlanıyor. Bu konuda taviz verilmiyor. Bizde ise bu yerel yönetimler yasası olduğu sürece insan hayatını koruyacak önlemlerin alındığı yapılaşmalar mümkün değil.
21. yüzyılda bir yağmurda kentler sele boğuluyorsa, depremde binalar yıkılıyorsa bu belediye yasası ele alınmalı.
-Kentlerimiz neden afetlerden bu kadar çok etkileniyor?
İnsanın olduğu gibi doğanın da bir boşaltım sistemi vardır. Doğanın boşaltım sistemi dere yataklarıdır. Dere yatakları imara açılıyor. Türkiye’de trafiği kilitlenmeyen, doğal afet olduğunda bundan etkilenmeyen kent yok.
Şehirler göçle beslenen çekim merkezidir. Kültür, eğitim, sanat, iş ortamı kentlere göçün nedenleridir. Göç almayan kent kent vasfını kaybeder. Bu nedenle yerel yönetimler göçleri de göz önüne alarak 20-25 yıllık planlama yapmalıdır.
-Kentsel dönüşüm-afet ilişkisi nasıl açıklanabilir?
Günümüzde kentsel dönüşüm adı altında uygulamalar yapılıyor. Oysa ülkemizde kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm haline geldi.
Kentsel dönüşüm 2. Dünya Savaşı sonrası plansız, altyapısı olmayan, çarpık kentlerin yeniden kurulması için uygulanmaya başlanmıştı. Kentsel dönüşümle ilgili 3 temel kural koydular:
1-Riskli alanlar, sel heyelan tehdidi olan bölgeler depreme dayanıklı alanlara taşıdılar. Böylece o riskli alanlarda yeşil alanlar, ortak kullanım alanları oluşturdular.
2-Gecekondulaşmanın olduğu, altyapısız, çıkmaz sokakların bulunduğu alanlarda dikey yapılaşmaya gittiler ve yeni alanlar kazandılar. Tabi bu uygulamayı depreme dayanıklı alanlarda yaptılar.
3-Şehri uluslararası çekim merkezi yapmak için çaba gösterdiler.
Türkiye’de böyle uygulamalar var mı? Cevabınız “hayır” ise Türkiye’de kentsel dönüşüm yoktur.
-Kentsel Dönüşüm Türkiye’de nasıl yapılıyor?
Türkiye’de dönüşüm ise şöyle yapılıyor; Rant değeri yüksek, yoksulların yaşadığı kent merkezlerinde uygulama yapılıyor. Böylece yoksulların rantı yüksek alanları ellerinden alınıyor, yoksullar ise başka bölgelere giderek yeni gecekondular oluşturuyor. Kentsel dönüşümün uygulandığı kentlerde yeni gecekondular üremez.
Türkiye’deki uygulamalarda riskli alan tanımı ile ilgili bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı. Bu tanıma göre yetki bakanlık ve yerel yönetimlere verildi. Adana’dan örnek verecek olursak Hiltonsa, Sheraton ve Optimum’un bulunduğu alan riskli alan değil ama çevresi riskli alan ilan edilmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Belediye Evleri riskli alan ama orada 15-20 katlı binalar yapılmak isteniyor. Oysa ki Belediye Evlerinde zemin sağlam. Herhangi bir risk yok. Çok ilginçtir 100. Yıl’ın batısında heyelan tehdidi var ama orası riskli alan ilan edilmedi. Çünkü bir bölge riskli alan ilan edildiğinde hak sahibi fazla hak iddia edemiyor, yıkım kararını durduramıyor. Sadece mahkemeye giderek fiyat yükseltme talebinde bulunuyor. Mahkeme de ya fiyat yükseltiyor ya da yükseltmiyor.
Bir de Adana’da kentsel dönüşüm uygulamaları yapılıyor ama halen yeni gecekondular türüyor. Bu nasıl kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümün amacı gecekonduları ortadan kaldırmak ve yeni gecekondulaşmaları engellemektir.
Aslında bu sorunu çözmek çok kolay, yeter ki Türkiye’de yönetici zihniyeti gelişsin. Belediyeler yasası değişmezse kentlerimiz çok daha ağır bedeller ödeyecek.
Şimdi Güneşli Çöplüğü döküm alanına 12-14 katlı binalar yapılacakmış. Daha önce araba pazarı olan bu yerde patlama olmuş ve araba pazarı oradan kaldırılmıştı. Şimdi bu alan imara açılıyor. Temeli nereye atacaksınız. 14-16 metre çöp üzerine temel mi olur?
-Deprem riski açısından bölgemiz ne durumda?
Bölgemiz en yüksek deprem riski olan bir bölge. Tam da Afrika-Arap-Anadolu plakasının birleşme noktası. Tarih boyunca en büyük yıkımları yaşamış bir bölge. Tarih boyunca Ceyhan ve Seyhan nehirleri 6 kez birleşip ayrılmış. Onlarca medeniyet seller ve depremle yer altında keşfedilmeyi bekliyor.
Adana’nın bir de yer altı suları sorunu var. Çatalan devreye girene kadar Adana’nın içme suyu ihtiyacı kuyulardan karşılanıyordu. Çatalan devreye girdikten sonra yer altı su seviyesi yükseldi. Özellikle kanalın güneyinde kalan apartmanların ve binaları bodrumları suyla doldu. Bazı binalarda oturanlar suları çekiyor. Bu çok riskli bir uygulama çünkü sularla birlikte kumlar da çekiliyor. Çok acil olarak bu binaların envanteri çıkarılmalı.
-Adana 19 yıl önce bir deprem yaşadı. Kentimiz yine risk altında mı?
Deprem olmayacak demek doğa yasalarını inkar etmektir. 98’de Adana bir deprem yaşadı. Ters atımlı fay olmasına ve Adana’nın 52 kilometre uzakta olmasına karşın büyüklüğüne göre dünyada en fazla hasar yaratan deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Doğru atım fay olsaydı Adana’nın hali nice olurdu?
-Önlemler konusunda yerel yönetimler işe nereden başlamalı?
Belediyelerde iç hizmet kontrol yönetmenliği var. Bu yönetmenlik hızla değiştirilip her belediye içinde jeofizik, inşaat ve jeoloji mühendislerinin yer aldığı bir birim oluşturmalı. Bu mühendislerin alanlarında uzman olması şart.
-Adana’da deprem izleme istasyonları nasıl çalışıyor?
Deprem çalışmalarıyla ilgili tektonik çatıyı oluşturan faylar üzerinde sabit istasyonlar var. Bunlar 24 saat kayıt alıyor. Nerede hareketlilik var kayıt ediliyor. Uydu vasıtasıyla bu kayıtlar merkeze gidiyor. Risk durumunda gerekli çalışmalar yapılıyor.
Adana’da; Karaisalı, Kozan, Karataş ve Yılankale’de istasyon var. Bu istasyonlar Adana Valilerinden Cahit Kıraç döneminde kuruldu. Olası bir depremi erken tespit edersek Adana’yı mümkün olduğunda erkenden uyarırız.
-Depremler önceden tespit edilebilir mi?
Depremlerin sırrı çözüldü. Artık önceden tespit edilebiliyor. Bilim bunu çözdü. Hiçbir deprem belirti vermeden gelmez. Depremler önceden tespit edilemiyorsa çalışma yapılmamış ya da çalışma yarım bırakılmış demektir.
Artık deprem nerede kaç büyüklüğünde olacak, bu sır olmaktan çıktı. Tüm sorun deprem öncesi alınacak önlemlere kilitlenmektir. Çünkü insan hayatından daha önemli bir şey yoktur.
-Türkiye’nin deprem haritası ile tartışmalar var…
Türkiye’de deprem haritaları güncellenmeli. Geçmişte bu haritalar sanayinin gelişmesi engellenir endişesi ile gerçekten göz ardı edilerek hazırlanmış. Örneğin Adana 3’üncü ve 4’üncü deprem bölgesi gösterilmiş. Oysa ki Adana 1’inci deprem bölgesinde yer alıyor. Önemli olan depreme dayanıklı bina tasarlamakta…
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
Yaşlı adamın suratına kezzap döküp kaçtılar 21 Eylül 2017
Havada 4 saat kalarak rekor kırdı21 Eylül 2017
Ayva gün sayıyor20 Eylül 2017
Çukurova’dan su oyun parkı20 Eylül 2017
İlk kez helikopterle hasta getirildi20 Eylül 2017
Zamanla yarıştılar, 3 kişiye hayat verdiler 20 Eylül 2017
Kök hücre bağışı için 935 kilometre pedal çevirecek18 Eylül 2017
Genç cildin sırları 18 Eylül 2017
Görenleri kendine hayran bırakıyor18 Eylül 2017
“TARLADAN OKULA ÇOCUKEVİ” ÇOCUK: KÜÇÜK DEV İNSAN17 Eylül 2017
Sanayi çalışanlarına yangın önleme ve söndürme eğitimi16 Eylül 2017
Müşterilerine ‘cep mangal’ ile servis yapıyor16 Eylül 2017
Tek derdi çocuklarını okutmak15 Eylül 2017
Tek derdi çocuklarını okutmak15 Eylül 2017
Sözlü, Alevilerin Gadir-i Hum Bayramı’nı kutladı14 Eylül 2017
Binlerce sağlıkçının sorunu TBMM gündeminde14 Eylül 2017
Uslupehlivan tedavi görüyor14 Eylül 2017
Çılgın aşıktan havada evlenme teklifi14 Eylül 2017
Minninne grubundan Anıtkabir’e ziyaret13 Eylül 2017
40 yıldır mağarada yaşıyor13 Eylül 2017
Bu park kendi elektriğini kendisi üretiyor12 Eylül 2017
Trafik polisi 3 akrabasını öldürdü 11 Eylül 2017
Adana’da Erkan Koleji’nde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı başladı. 11 Eylül 2017
Ağabeyinin nişanına giderken tren çarptı 11 Eylül 2017
İşte dünyanın en büyük meyvesi11 Eylül 2017
Adana'ya 40 bin metrekarelik kent meydanı10 Eylül 2017
12 EYLÜL’ÜN MİMARLARI: “ONLARIN ÇOCUKLARI” 10 Eylül 2017
Balıkçı köpek sahibine günlük iki kilo balık yakalıyor10 Eylül 2017
Bin 650 metre uçurumun kenarında fotoğraf kuyruğu09 Eylül 2017
Genç Türkler, başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor09 Eylül 2017
“Uyuşturucu ve Okul Güvenliği” toplantısı08 Eylül 2017
Polis vatandaşları suç ve suçlulara karşı uyardı 08 Eylül 2017
2 milyon arı telef oldu08 Eylül 2017
Çocuğunu kaybetti, kendini çocuklara adadı07 Eylül 2017
Kenenin ısırdığı kadın karantina altında07 Eylül 2017
“Uyuşturucuyla mücadelede kesinlikle taviz vermeyeceğiz”07 Eylül 2017
Kuvözde enfeksiyon kaptı iddiası07 Eylül 2017
"Adana’yı daha iyi bir konuma getirmeliyiz” 07 Eylül 2017
Meteoroloji uyardı: Sıcak hava dalgası geliyor07 Eylül 2017
Bombalı eylem hazırlığındaki terörist öldürüldü06 Eylül 2017
'Kaza yolu' kapatılsın diye etten duvar ördüler 06 Eylül 2017
Adana'da terör operasyonu06 Eylül 2017
Trafikte kendini 'Süperman' sandı 06 Eylül 2017
Otomobilde ölü bulundu 06 Eylül 2017
Ampul biçimindeki domates görenleri şaşırtıyor06 Eylül 2017
CHP’li eski Başkan toprağa verildi05 Eylül 2017
Durakta bekleyen kadını kene ısırdı 05 Eylül 2017
Alerjik hastalıklardan korunmak için 9 öneri05 Eylül 2017
Onlar artık hayata bir başka gülümsüyor05 Eylül 2017
Bu da ’teleme’ yoğurdu05 Eylül 2017
Adana’dan Arakan mesajı04 Eylül 2017
Suriyeli kadın ile çocukları her yerde aranıyor04 Eylül 2017
“İslam Dünryası bir olmalı”04 Eylül 2017
9 aydır at sırtında04 Eylül 2017
Kenyalı çocuklar ilk kez uçurtmayla tanıştı01 Eylül 2017
Onlara bayram yok!01 Eylül 2017
Tunceli'de nöbetteki askere 'baba' sürprizi01 Eylül 2017
İlk kez kurbanlıkları olan kız çocuğu gözyaşlarına boğuldu01 Eylül 2017
Cemaat yolda namaz kıldı, halk otobüsü kontak kapattı 01 Eylül 2017
Dünya Arakan’daki katliamı seyrediyor31 Ağustos 2017
“Bayram tüm dünyaya barış getirsin”31 Ağustos 2017
“Bu zulüm durdurulmalıdır”31 Ağustos 2017
“Babam ne zaman gelecek ?”31 Ağustos 2017
Koltuk değnekli vatandaştan dua31 Ağustos 2017
Bir dakikada 3 kıyafet çalıp kayıplara karıştı31 Ağustos 2017
Yüreğimiz dağlandı30 Ağustos 2017
“İnsanlık katliamı durdurulsun”30 Ağustos 2017
“Kurban kesim tebliğine uyalım”30 Ağustos 2017
Satın alacakları domatesleri kendileri topluyorlar30 Ağustos 2017
Ünüvar’dan tam destek29 Ağustos 2017
Bakanlıktan iki hastanın ölümüyle ilgili açıklama29 Ağustos 2017
DEAŞ’a büyük darbe vuruldu 29 Ağustos 2017
Güvenlikçi olmak için sıraya girdiler29 Ağustos 2017
"Bu olayın peşini bırakmıyacağız" 28 Ağustos 2017
Karakışlakçı Bal ve Çilek Festivali 28 Ağustos 2017
Otistik çocukları için yardım istediler28 Ağustos 2017
Caddede rastgele açılan ateş sonucu öldü 28 Ağustos 2017
Otomobil çarptı hayatı karardı 28 Ağustos 2017
844 yıllık gelenek şehit Eren Bülbül için yapıldı28 Ağustos 2017
Muzaffer İzgü son günlerini bu odada geçirmiş27 Ağustos 2017
Usta yazar Muzaffer İzgü hayatını kaybetti27 Ağustos 2017
Yunus ekibi kaza yaptı: 2 yaralı27 Ağustos 2017
Kaymakam Genel’den ‘Gülek Kalesi’ keyfi26 Ağustos 2017
Bir yalan 20 yalanı daha gerektiriyor26 Ağustos 2017
Tatil sonrasına tatilde hazırlanın26 Ağustos 2017
Kozan Kaymakamı Avni Oral’a veda yemeği26 Ağustos 2017
Efsane spiker son yolculuğuna uğurlandı26 Ağustos 2017
Kısa dönem acemiler askerlik yemini etti25 Ağustos 2017
Mesut Mertcan hayatını kaybetti25 Ağustos 2017
Adana’ya gelirken kaza yaptılar: 2 ölü, 7 yaralı25 Ağustos 2017
Can-Kur’dan inek kurtarma operasyonu25 Ağustos 2017
Kırılmaz cam testi paylaşım rekorları kırıyor25 Ağustos 2017
Yoksulluğun fotoğrafı…24 Ağustos 2017
Engelli bireyle sağlıklı iletişim kuracaklar23 Ağustos 2017
Parklar artık daha güvende23 Ağustos 2017
Vali Demirtaş'tan Adana Lezzet Festivali'ne davet 22 Ağustos 2017
Otomobilde bıçaklanarak öldürüldü22 Ağustos 2017
Azerbaycanlı çoban söylediği şarkılarla fenomen oldu22 Ağustos 2017
Umut bebeğin yaşam savaşı 21 Ağustos 2017
Ölüme davetiye!21 Ağustos 2017
Çetin’den ‘Mert’çe davranış20 Ağustos 2017
Kızına tecavüz edeni öldüren babanın affedilmesi için 16 bin imza 20 Ağustos 2017
ABD’nin Şoför Nebahat’i bir Türk: Adanalı Ayşe Erdoğan20 Ağustos 2017
Eğitimde gurur tablosu19 Ağustos 2017
Kozan’da Kurban Kesim Kursu açıldı19 Ağustos 2017
Mehmetçikten yaşlılara şefkat eli19 Ağustos 2017
Afrikalı ormancılar, helikopterli köpük şovlu yangın tatbikatından büyülendi19 Ağustos 2017
Şehide gözyaşı sel oldu18 Ağustos 2017
“Adalette öncü şehir Adana”18 Ağustos 2017
LÖSEV’in melekleri işbaşında18 Ağustos 2017
Vitaminlerle gelen güzellik18 Ağustos 2017
Sağlık meslek lisesi öğrencisi hayat kurtardı 17 Ağustos 2017
“Deprem toplanma alanlarımız yok”17 Ağustos 2017
Akça, Beyhan Demirtaş’tan destek istedi17 Ağustos 2017
İş dünyasının kurban bağışları Kızılay’a17 Ağustos 2017
Antalya'nın susuz tarımı: Milyon dolarlık halı tarlaları16 Ağustos 2017
Hain planda şok detaylar15 Ağustos 2017
15 Ağustos operasyonu 15 Ağustos 2017
Adana Mert için seferber oldu14 Ağustos 2017
“26 şehir hastanesi daha yapılacak” 14 Ağustos 2017
Adana’yı kana bulayacaklardı14 Ağustos 2017
Batuhan ve Ömer’in akülü sandalye sevinci14 Ağustos 2017
Burası da sahte şampuan fabrikası!13 Ağustos 2017
Suna ninenin yüzü güldü 13 Ağustos 2017
Ünlü oyuncu hayatını kaybetti13 Ağustos 2017
Açık büfelere dikkat12 Ağustos 2017
Hülya Koçyiğit sağlığına kavuştu12 Ağustos 2017
Yanından ayırmadığı keçileri ile tatile çıktı12 Ağustos 2017
Evlilik öncesi bunlara dikkat12 Ağustos 2017
Hüsna bebek ile mültecilerin sıkıntılarına dikkat çekti 12 Ağustos 2017
Otizmde dikkat eksikliği çile olmaktan çıkıyor12 Ağustos 2017
Abisi tarafından öldürüldü 10 Ağustos 2017
Down sendromlu çocuklarına asker kınası yaptılar 10 Ağustos 2017
Atık sulardan Adana’nın uyuşturucu haritası çıkarılıyor 09 Ağustos 2017
"Adana, kadın cinayetlerinde başı çekiyor"09 Ağustos 2017
Yüzde 99 engelliye ‘çalışabilir” raporu verildi09 Ağustos 2017
Bu köpek kolbastı oynuyor08 Ağustos 2017
Sait Güleç’in acı günü07 Ağustos 2017
Evden kaçıp polise sığındı 07 Ağustos 2017
Trafik kazası kız kardeşleri ayırdı 07 Ağustos 2017
Denizaltı heykellerini tarihi eser sanıp çalıyorlar07 Ağustos 2017
Şehit polis ağıtlarla uğurlandı06 Ağustos 2017
Uygulamalı eğitimle öğrenciler kendilerini geliştiriyor05 Ağustos 2017
Kazada yaralanan genç: 'Ben bu rüyayı kaç defa gördüm. Bana biri mi çarptı?' 05 Ağustos 2017
“Çocuklara vereceğimiz en değerli şey; sevgidir”04 Ağustos 2017
GENÇ VE EĞİTİMLİ BEYİNLER YEPYENİ BİR PROJE İÇİN YOLA ÇIKMIŞLAR04 Ağustos 2017
“Vatandaşın sağlıktaki memnuniyeti önemli”04 Ağustos 2017
350 lira yevmiyeyle zor temizlik 04 Ağustos 2017
Vali Demirtaş, Hacı adaylarını uğurladı04 Ağustos 2017
Adana'da 7 ayda 18 kadın öldürüldü 03 Ağustos 2017
“Hedefimiz; iş kazalarını en aza indirmek”03 Ağustos 2017
Balkan Rumeli Türkleri yeniden yapılanıyor03 Ağustos 2017
Sözlü'den Karboğazı Zafer Şöleni'ne davet03 Ağustos 2017
Öğrenciler tarihi ve kültürel yerleri gezdi03 Ağustos 2017
Hastanedeki “sistem” tıkanmasına tepki02 Ağustos 2017
İşe alınacaklara madde testi yaptırılmalı 02 Ağustos 2017
“Çocukların yarınlarını kazanmalıyız”01 Ağustos 2017
Murat Göğebakan anıldı01 Ağustos 2017
Kazancının yarısını kedilere harcıyor 01 Ağustos 2017
Anne adayları dikkat!31 Temmuz 2017
2 bin 500 dönümlük meyve bahçesinin üzerini fileyle kapattı31 Temmuz 2017
Beşiktaş formasıyla ömürlük imzasını attılar30 Temmuz 2017
Yazın bu besinlerle sağlıklı kalın 30 Temmuz 2017
Temiz su binaya girince kirleniyor 28 Temmuz 2017
Barışık için mevlid-i şerif okutuldu28 Temmuz 2017
Güneş lekeleri hayatınızı kabusa çevirmesin 28 Temmuz 2017
Kelebek ve sinekler istila etti!28 Temmuz 2017
Genç futbolcuya son görev27 Temmuz 2017
Yılmaz’dan Demirtaş’a veda ziyareti27 Temmuz 2017
Başkan Sözlü manevi kızının nikahını kıydı26 Temmuz 2017
Şehit polis için Mevlid-i şerif okutuldu26 Temmuz 2017
Hiç acı hissetmiyor…26 Temmuz 2017
Aladağlı çocuklar için yaz okulu açıldı26 Temmuz 2017
“Mutlu bir ailede yaşamak tüm toplumun hayalidir”26 Temmuz 2017
Seyhan Belediyesi tercih danışma merkezi öğrencilerin yanında25 Temmuz 2017
Rutin kontroller hayat kurtarıyor25 Temmuz 2017
Muhteşem düğün24 Temmuz 2017
Çöpe bırakılan bebeğe hemşireler annelik yapıyor24 Temmuz 2017
Optimum'da Üniversite-Öğrenci buluşması24 Temmuz 2017
Çetin’den sokaktaki canlara yardım eli23 Temmuz 2017
Tatilin keyfi yaz spor okullarında çıkıyor22 Temmuz 2017
Van Gölü'nde flamingoların dansı22 Temmuz 2017
Kültür evlerinde TEOG tercihi heyecanı22 Temmuz 2017
Yeni doğmuş bebeği çöpe bıraktılar22 Temmuz 2017
“İŞ CİNAYETLERİ SON BULSUN”21 Temmuz 2017
Vinç faciasında gözaltına alınanlar adliyeye sevk edildi 21 Temmuz 2017
Vinç faciasında ölü sayısı 5'e yükseldi 21 Temmuz 2017
Barda silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı 21 Temmuz 2017
Uzmanından başarılı tüp bebek tedavisi için altın kural 21 Temmuz 2017
Vincin halatı koptu: 3 ölü, 3 ağır yaralı 20 Temmuz 2017
Eski eşini önce bıçakladı sonra tabancayla öldürdü 20 Temmuz 2017
Bıçaklanarak öldürüldü20 Temmuz 2017
Şizofreni hastaları yemek yaparak şifa buluyor20 Temmuz 2017
“Suriyeliler, daha yaşanabilir ortamlarda konaklayak” 19 Temmuz 2017
Bağımlılığa karşı “Yargı-Yeşilay” işbirliği 19 Temmuz 2017
Japonlara iğne oyasını öğretiyoruz19 Temmuz 2017
Çocuğunu kaybetti, onlarca çocuğu güldürüyor 18 Temmuz 2017
“Soruşturma devam ederken yurt binası neden yıkılmıştır?” 18 Temmuz 2017
Sağlık çalışanlarına Arapça dil eğitimi18 Temmuz 2017
“Anne babalar çocukları internetten korumalı”17 Temmuz 2017
“Terörist mi var?”17 Temmuz 2017
Özgecan'ın katilini öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet 17 Temmuz 2017
“FETÖ’ye milletimiz en büyük şamarı o gün vurdu”16 Temmuz 2017
Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın'dan 'Mehmet'e ağıt' türküsü15 Temmuz 2017
Yazın devası dikenli incir sezonu açıldı15 Temmuz 2017
İş kazalarında ’sıfır ölüm’ hedefi15 Temmuz 2017
Soluğu parklarda alıyorlar…14 Temmuz 2017
Bakan Çelik'ten, Karalar çiftine taziye ziyareti14 Temmuz 2017
‘Dur’ ihtarına uymayan sürücü polise çarptı14 Temmuz 2017
Karalar, kayınvalidesini toprağa verdi13 Temmuz 2017
“Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye”13 Temmuz 2017
‘’15 Temmuz, 21. Yüzyılın İstiklal Savaşı’’13 Temmuz 2017
Sözlü’den “can güvenliği” mesajı 13 Temmuz 2017
“15 Temmuz ülkemizin birliğine yapılmış hain bir terör saldırısıdır” 13 Temmuz 2017
Şehit ikiz polislerin ismi camide yaşatılacak13 Temmuz 2017
"Emniyet kemeri tekerlekli sandalye kadar sıkıcı değildir"13 Temmuz 2017
Karalar ailesinin acı günü12 Temmuz 2017
Erdoğan da annesini toprağa verdi12 Temmuz 2017
Sağlık çalışanlarından kök hücre bağışı12 Temmuz 2017
Başkan Ali Metin’in anne acısı12 Temmuz 2017
Otizimli çocuklara özel uygulama12 Temmuz 2017
Bakan Çelik’ten şehitlere saygı11 Temmuz 2017
Şehitlere anma töreni11 Temmuz 2017
Şehit kadın başkomiserin ailesi idam istiyor11 Temmuz 2017
“Kuduz” karantinası11 Temmuz 2017
Tatile çıkarken sağlık çantanızı unutmayın11 Temmuz 2017
Sürücülere sıcak hava uyarısı!10 Temmuz 2017
Serinlemek için nehre atladı, canından oldu10 Temmuz 2017
Siirt’te köylerde üretilen kaya tuzu, birçok insanın geçim kaynağı oldu. 10 Temmuz 2017
Bu oda ’nostalji odası’09 Temmuz 2017
Yürek burkan görüntü…09 Temmuz 2017
Yeni Çağ Hastalığı: FOMO09 Temmuz 2017
Vali Demirtaş, şehit pilot Sığnak’ın mevlidine katıldı09 Temmuz 2017
“Su varlığımızın temeli” 09 Temmuz 2017
8 yargı mensubu sigarayı bıraktı, bisikleti kaptı09 Temmuz 2017
Seher öğretmen zayıflayınca daha iyi eğitim verecek08 Temmuz 2017
Adana’ya lezzet festivali geliyor08 Temmuz 2017
Tekirdağ'da binlerce ölü balık karaya vurdu!08 Temmuz 2017
Bonzai kullanan gencin ibretlik hali 08 Temmuz 2017
Gazeteci bu kez haber oldu07 Temmuz 2017
50 derece sıcaklıkta Adana’yı güzelleştiriyorlar 07 Temmuz 2017
Otomobiller kafa kafaya çarpıştı 07 Temmuz 2017
Portatif Yüzme Havuzları Türkiye Gündeminde 06 Temmuz 2017
“İnsan hakları ve onuruna uygun infaz sistemi yürütüyoruz”06 Temmuz 2017
Türk Kızılayı Adana Toplum Merkezi açıldı 05 Temmuz 2017
Arif Kanber’in acı günü04 Temmuz 2017
ŞEHİDİMİZİ ADANA’DAN UĞURLADIK03 Temmuz 2017
Sıcaktan bunalanlara limonata03 Temmuz 2017
Polisin "mermisi" olayı çözdü03 Temmuz 2017
YANIYORUZ02 Temmuz 2017

MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH